T-Mobile REVVL 5G price in Bangladesh is Tk 35,000. This Smart Phone comes with 6.53 inches IPS LCD Display with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It features a 48MP+8MP+5MP Primary and 16MP Selfie Camera. This T-Mobile REVVL 5G is powered by 4500 mAh Li-Poly Battery.
| Name | T-Mobile REVVL 5G |
|---|---|
| Model | REVVL 5G |
| Price | Tk 35,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 2, 4, 12, 66, 25, 26, 41, 71 |
| Network 5G | 2, 25, 41, 66, 71 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 8MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, Panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 165.4 x 76.2 x 9.4 mm (6.51 x 3.00 x 0.37 in) |
|---|---|
| Body Weight | 215 (7.58 oz) |
| Body Color | Nebula Black |
| Launch Announcement | 27 August, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Available 04 September, 2020 |
| Operating System | Android 10 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765 (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Germany |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint Sensor Position: rear-mounted |