T-Mobile REVVL 4 Plus price in Bangladesh is 17,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.52 inches Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 16MP+5MP Main, 16MP Primary and 16MP Selfie Camera. This T-Mobile REVVL 4 Plus is powered by 4000 mAh Li-Ion Battery.
| Name | T-Mobile REVVL 4 Plus |
|---|---|
| Model | REVVL 4 Plus |
| Price | Tk, 17,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.52 inches, 109.7 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 247 ppi density |
| Primary Camera | 16MP, PDAF 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @60fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 165.4 x 75.2 x 8.1 mm (6.51 x 2.96 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Body Color | Steel Gray |
| Launch Announcement | 27 August, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Available. 04 September, 2020 |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| Memory Internal | 64GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4GB RAM |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Germany |
|---|