Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max price in Bangladesh is 22,000 BDT. This Mobile Phone has 6.67 inches IPS LCD Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM including 64MP+8MP+5MP+2MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max is powered by Li-Po 5020 mAh Battery.
| Name | Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max |
|---|---|
| Model | Redmi Note 9 Pro Max |
| Price | Tk 22,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP, f/1.9, (wide) 8MP, f/2.2, 13mm 2MP, f/2.4, (macro) 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 165.5 x 76.7 x 8.8 mm (6.52 x 3.02 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Body Color | Aurora Blue, Glacier White, Interstellar Black |
| Launch Announcement | 2020, March 12 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2020, March 25 |
| Operating System | Android 10; MIUI 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | Yes, up to 256 GB via microSD card (uses dedicated slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Po 5020 mA |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes, 3.5mm audio jack |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|