Xiaomi Redmi K50 Phone price in Bangladesh is à§³30,000. This Smart Phone comes with 6.66 inches IPS LCD Display with 6GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB ROM. It's features 64MP+8MP+13MP+2MP Primary and 20MP+2MP Selfie Camera. This Xiaomi Redmi K50 Phone is powered by 4500 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Xiaomi Redmi K50 |
|---|---|
| Model | Redmi K50 |
| Price | à§³30,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G SA / NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.66 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 64MP 8MP 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP, f/2.2, 0.8µm 2MP, f/2.4, 1/5 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Color | Black; other colors |
|---|
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. release May 2020 |
| Operating System | Android 10; MIUI 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP,LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint under display Accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | N/A |
|---|