Xiaomi Redmi K30 Pro Zoom Price in Bangladesh (BDT 60,000). This smartphone comes 5G Networks, (8GB, 12GB) RAM and (128GB, 256GB, 512GB) ROM, 6.67 inches Super AMOLED Display, (64MP+8MP+13MP+2MP) Quad Rear and pop-up 20MP Selfie Camera, Android 10.0; MIUI 11, Octa core CPU, 4700 mAh Li-Po Battery.
| Name | Xiaomi Redmi K30 Pro Zoom |
|---|---|
| Model | Redmi K30 Pro Zoom |
| Price | Tk 60,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 41(2500), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 HDR10+ DCI-P3 100% 500 nits typ. brightness (advertised) |
| Primary Camera | 64MP, 26mm (wide), 1/1.72 8MP, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 13MP, 13mm (ultrawide) 2MP, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | Motorized pop-up 20MP, (wide), 1/3.4 |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4320p@24/30fps, 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@960fps; gyro-EIS 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 163.3 x 75.4 x 8.9 mm (6.43 x 2.97 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Body Color | Grey, Purple, White, Blue |
| Launch Announcement | Released April 4, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | March 24, 2020 |
| Operating System | Android 10.0; MIUI 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB, 512GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4700 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 33W, 100% in 63 min (advertised) USB Power Delivery Quick Charge 4+ |