Xiaomi Poco X4 Pro 5G price in Bangladesh is 31,350 BDT. This Smart Phone comes with 6.67 inches AMOLED Display with 6GB , 8GB RAM and Internal Storage 128GB , 256GB ROM. It's features 108MP+8MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Xiaomi Poco X4 Pro 5G is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Xiaomi Poco X4 Pro 5G |
|---|---|
| Model | Poco X4 Pro 5G |
| Price | Tk 31,350 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM,HSDPA,LTE, |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, HDR10, 700 nits, 1200 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Primary Camera | 108MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Body Dimensions | 164.2 x 76.1 x 8.1 mm (6.46 x 3.00 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Body Color | Laser Black, Laser Blue, Poco Yellow |
| Release Date | 2022, February |
|---|
| Operating System | Android 11, MIUI 13 for POCO |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB,256GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6GB,8GB |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | |
|---|---|
| Bluetooth | |
| USB | |
| GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|