Xiaomi Poco M5s price in Bangladesh is 25,000 BDT. This Smart phone comes with 6.43 inches AMOLED Display with 4GB, 6GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP+2MP Primary and secondary 13MP Camera. This Xiaomi Poco M5s is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Xiaomi Poco M5s |
|---|---|
| Model | Poco M5s |
| Price | Tk 25,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 160.5 x 74.5 x 8.3 mm (6.32 x 2.93 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 178.8 g (6.31 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black, Blue, White |
| Launch Announcement | 2022, September 05 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2022, September 06 |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
|---|---|
| OS Version | Android 12, MIUI 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Chipset | Mediatek Helio G95 (12 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB UFS 2.2 ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB, 6GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 33W, 64% in 30 min (advertised) |