Xiaomi Poco F3 GT price in Bangladesh is à§³35,000. This Smart Phone comes with 6.67 inches Display with 6GB,8GB,12GB RAM and Internal Storage 128GB,256GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP Primary and 16MP Selfie Camera. This Xiaomi Poco F3 GT is powered by 5065 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Xiaomi Poco F3 GT |
|---|---|
| Model | Poco F3 GT |
| Price | à§³35,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
|---|---|
| Display Size | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Resolution | ~395 ppi density |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~401 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 161.9 x 76.9 x 8.3 mm (6.37 x 3.03 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5) |
| Body Color | Black, Gray, Silver |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp, December 2021 |
| Operating System | Android 11, MIUI 12.5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Chipset | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB,256GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB,8GB,12GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5065 mAh |
| Charging | Fast charging 67W, 100% in 42 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 3+ |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint: side |