Xiaomi Poco F2 price in Bangladesh is à§³31,000. This Smart Phone comes with 5.45 inches Display along with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 16MP+8MP+5MP Primary and 20MP Selfie Camera. This Xiaomi Poco F2 is powered by 4100 mAh Li-Po Battery.
| Name | Xiaomi Poco F2 |
|---|---|
| Price | à§³31,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA+, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 16MP+8MP+5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20 MP, f/2.0 |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Body Color | Black |
|---|
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | 9.0 (Pie) MIUI 10 |
| CPU | Octa-core (2.84 GHz, Single core, Kryo 485 + 2.42 GHz, Tri-core, Kryo 485 + 1.8 GHz, Quad-core) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4100 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint- under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 18W |