Xiaomi Poco F2 Pro 5G Phone price in Bangladesh is à§³30,130. This Smart Phone comes with 6.21 inches ips lcd Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 48MP+8MP+5MP Primary and 25MP Selfie Camera. This Xiaomi Poco F2 Pro 5G Phone is powered by 5000mAh Li-Poly Battery.
| Name | Xiaomi Poco F2 Pro 5G |
|---|---|
| Model | Poco F2 Pro 5G |
| Price | à§³30,130 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G SA 600 MHz |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | ips lcd capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.21 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | 48MP 8MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 25MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | N/A |
|---|---|
| Body Weight | N/A |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
| Body Color | Graphite Black, Steel Blue, Ross Red, and Armored Edition with Kevlar |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp 2020 May |
| Operating System | Android 10.0 Ten |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765 |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint ,under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|