Xiaomi Mi Mix 4 price in Bangladesh is à§³66,900. This Smart Phone comes with 6.39 inches IPS LCD Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 48MP, 8MP, 13MP Primary and Motorized pop-up 20 MP Selfie Camera. This Xiaomi Mi Mix 4 is powered by 4000mAh Li-Poly Battery
| Name | Xiaomi Mi Mix 4 |
|---|---|
| Model | Mi Mix 4 |
| Price | à§³66,900 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900),20(800) 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA ,42.3/5.76 Mbps, |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 6.39 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Density | 409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | Motorized pop-up 20MP, f/2.2, 0.8µm 1080p HDR |
|---|---|
| Secondary Camera | HDR |
| Camera Features | 4K@30fps |
| Video |
| Body Dimensions | 156.7 x 74.3 x 8.8 mm (6.17 x 2.93 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 191 grams |
| Body Build | Body Material |
| Body Color | Carbon black, Flame red, Glacier blue |
| Launch Date | Exp; March 2021 |
|---|
| Operating System | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
|---|---|
| GPU | Adreno 630 700 MHz |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 + (7 nm) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 + (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB,256GB ROM |
|---|---|
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Battery Charging | Fast charging |
| Fm Radio | No |
|---|
| 3.5mm Jack | Yes |
|---|---|
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP,LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display)Accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | under display |