Xiaomi Mi A4 Price in Bangladesh (BDT 17,000). This smartphone comes 4G Networks, 4GB RAM and 64GB ROM, 6.5inches Display, (48MP+8MP+2MP+2MP) Quad Rear and 32MP Selfie Camera, Android 10 (Q), Octa core CPU, 4050 mAh Li-Ion Battery.
| Name | Xiaomi Mi A4 |
|---|---|
| Price | Tk 17,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | 2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - SIM 1 & SIM 2 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) 450/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.53 inches, 16.59 cm |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 48MP, Digital zoom 8MP, Ultra-Wide Angle 2MP 2MP, Depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, LED Flash |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Body Color | Various |
|---|
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Release 2020 |
| Operating System | Android 10 (Q) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2.3 GHz, Dual-core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) |
| GPU | Adreno 616 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 712 |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4050 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Various |