Xiaomi Mi 8 Price in Bangladesh (BDT 43,200). This smartphone comes 4G Networks, (6GB, 8GB) RAM and (64GB, 128GB, 256GB) ROM, 6.21 inches Super AMOLED Display, (12MP+12MP) Dual Rear and 20MP Selfie Camera, Android 8.1 (Oreo) OS, Octa-core CPU, Non-removable Li-Po 3400 mAh Battery.
| Name | Xiaomi Mi 8 |
|---|---|
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.21 inches, 97.1 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2248 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 - HDR10 display - DCI-P3 - MIUI 9.5 |
| Primary Camera | 12MP, f/1.8, 1/2.55 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP, f/2.0, 0.9µm |
| Camera Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/120/240fps |
| Body Dimensions | 154.9 x 74.8 x 7.6 mm (6.10 x 2.94 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Body Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame (7000 series) |
| Body Color | Black, Blue, White, Gold |
| Launch Announcement | May, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released June, 2018 |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3400 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic - Type-C to 3.5 mm headphone jack adapter |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging (Quick Charge 4.0+), MP4/DivX/XviD/WMV/H.265 player, MP3/WAV/eAAC+/FLAC player, Photo/video editor Document viewer |