Xiaomi Mi 11X Pro price in Bangladesh is à§³50,000. This Smart Phone comes with 6.67 inches Super AMOLED Display with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB UFS 3.1 ROM. It's features 64MP+8MP+5MP Primary and 20MP Selfie Camera. This Xiaomi Mi 11X Pro is powered by 4520 mAh Battery.
| Name | Xiaomi Mi 11X Pro |
|---|---|
| Model | Mi 11X Pro |
| Price | à§³50,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~395 ppi density |
| Primary Camera | 64MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.7 |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP, (wide), 1/3.4 |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps |
| Body Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Body Color | Black, White, Aurora |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December 2021 |
| Operating System | Android 11, MIUI 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 (ROM) |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4520 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|