Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE price in Bangladesh is à§³40,000. This Smart Phone comes with 6.56 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 256GB RAM. It's features 64MP+8MP+5MP main front Primary and secondary 20MP Camera. This Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE is powered by Li-Po 4250 mAh Battery.
| Name | Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE |
|---|---|
| Model | Mi 11 Lite 5G NE |
| Price | à§³40,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, 90Hz |
|---|---|
| Display Size | 6.56 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP 8MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Body Dimensions | 160.5 x 75.7 x 6.8 mm (6.32 x 2.98 x 0.27 in) |
|---|---|
| Body Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back |
| Body Color | Truffle Black, Bubblegum Blue, Peach Pink, Snowflake White |
| Launch Announcement | 2021, September |
|---|---|
| Launch Date | 2021, September |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 670 & 3x2.2 GHz Kryo 670 & 4x1.90 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 8GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 256GB |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4250 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass Virtual proximity sensing |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Made By |
|---|