Xiaomi Civi 1S price in Bangladesh is 32,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.55 inches OLED Display with 8GB,12GB RAM and Internal Storage 128GB,256GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP Primary and secondary 32MP Camera. This Xiaomi Civi 1S is powered by 4500 mAh battery.
| Name | Xiaomi Civi 1S |
|---|---|
| Model | Civi 1S |
| Price | Tk 32,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Phase Detection autofocus, Panorama, Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Body Dimensions | 158.3 x 71.5 x 7 mm (6.23 x 2.81 x 0.28 in) |
|---|---|
| Body Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Body Build | Glass Front (Gorilla Glass 5), Glass Back, Aluminum Frame |
| Body Color | Black, Blue, Pink & Silver |
| Launch Announcement | 21 April 2022 |
|---|---|
| Launch Date | 21 April 2022 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L - 64 bit |
| Chipset | Qualcomm SM7325-AE Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB,256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB,12GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|