Xiaomi Black Shark 7 price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart Phone comes with 6.67 inches AMOLED Display with 8GB,12GB RAM and Internal Storage 128GB,256GB ROM. It's features 64MP+13MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Xiaomi Black Shark 7 is powered by 4650 mAh battery.
| Name | Xiaomi Black Shark 7 |
|---|---|
| Model | Black Shark 7 |
| Price | Up Coming |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, LED flash, HDR, panorama, Continuos Shooting, Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Ultra-Clear, AI Camera, Super Night Scene, Document Mode, ID Card Photocopying Mode, Rear Beauty, VLOG Video, Time Lapse Photography, Video Beauty, Video Stabilization, 960fps Slow Motion Shooting, Macro Video Shoo |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240/960fps, 720p@30/60/240/960fps |
| Body Dimensions | 163.8 x 76.3 x 10 mm (6.45 x 3.00 x 0.39 in) |
|---|---|
| Body Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Body Build | Glass Front |
| Body Color | Black, White & Gray |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android c |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 - 64 bit |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB,256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB,12GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4650 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Sensors | Proximity Sensor,Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|