Xiaomi Black Shark 4 Pro price in Bangladesh is à§³55,000. This Smart Phone comes with 6.67 inches AMOLED Display with 12GB,16GB RAM and Internal Storage 256GB, 512GB ROM. It's features 64MP+13MP+5MP+5MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Xiaomi Black Shark 4 Pro is powered by 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) Battery.
| Name | Xiaomi Black Shark 4 Pro |
|---|---|
| Model | Black Shark 4 Pro |
| Price | à§³55,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Resolution | 6.67 inches |
| Display Multitouch | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Density | 395 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 13MP 5MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @60fps, 3840×2160 pixels |
| Body Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
|---|---|
| Body Color | Lightning Black, Armor Gray, Star Silver |
| Launch Announcement | Rumored |
|---|---|
| Launch Date | Not announced yet |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 595) |
| GPU | Adreno 660 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 875 |
| Memory Internal | 256GB, 512GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB, 16GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|