Xiaomi 11i price in Bangladesh is 30,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.67 inches AMOLED Display with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 108MP+8MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Xiaomi 11i is powered by 5160 mAh battery.
| Name | Xiaomi 11i |
|---|---|
| Model | 11i |
| Price | Tk30,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~395 ppi density |
| Primary Camera | 188MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Dimensions | 8.3 mm thickness |
|---|---|
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Colors | Mysterious Black, Forest Green, Timeless Purple, Milky Way Blue |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Not announced |
| Operating System | Android 11, MIUI 12.5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 920 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | NO |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5160 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Netherlands |
|---|