Xiaomi 11 Lite NE price in Bangladesh is 39,999 BDT. This Smart Phone comes with 6.55 inches AMOLED Display with 6,8GB RAM and Internal Storage 128,256GB ROM. It's features 64MP+8MP+5MP Primary and secondary 20MP Camera. This Xiaomi 11 Lite NE is powered by 4250 mAh Battery.
| Name | Xiaomi 11 Lite NE |
|---|---|
| Model | 11 Lite NE |
| Price | Tk 32,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 66 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 38, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP53, dust and splash protection |
| Display Type | AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~402 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 64MP 8MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 160.5 x 75.7 x 6.8 mm (6.32 x 2.98 x 0.27 in) |
|---|---|
| Body Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Body Color | Truffle Black (Vinyl Black), Bubblegum Blue (Jazz Blue), Peach Pink (Tuscany Coral), Snowflake White (Diamond Dazzle) |
| Launch Announcement | 15 September 2021 |
|---|---|
| Launch Date | Available. 02 October 2021 |
| Operating System | Android 11, MIUI 12.5 |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 670 & 3x2.2 GHz Kryo 670 & 4x1.90 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128,256GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6,8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4250 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (Global), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (India) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|