Poco C31 price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart Phone comes with 6.53 inch IPS LCD Display with 3GB,4GB RAM and Internal Storage 32GB,64GB ROM. It's features 13MP+2MP+2MP main front Primary and secondary 5MP Camera. This Poco C31 is powered by 5000 mAh Li-Po Battery.
| Name | Poco C31 |
|---|---|
| Model | C31 |
| Price | Tk 12,350 |
| Showrooms | Click here |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
|---|---|
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD, 400 nits (typ) capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
|---|---|
| Display Size | 6.53 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi density |
| Primary Camera | 13MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 164.9 x 77.1 x 9 mm (6.49 x 3.04 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Body Color | Royal Blue, Shadow Gray |
| Operating System | Android 10, MIUI 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 (12 nm) |
| Memory Internal | 32GB,64GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 3GB,4GB |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By |
|---|