Walton Primo S8 price in Bangladesh is 20,990 BDT. This Smart phone has 6.78 inches LTPS IPS INCELL LCD Display with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM including 48MP+5MP+2MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Walton Primo S8 is powered by 5000 mAh battery.
| Name | Walton Primo S8 |
|---|---|
| Model | Primo S8 |
| Price | Tk20,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE FDD 800/850/900/1800/1900/2100/2600 MHz |
| Network Speed | HSPA+ / LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS INCELL LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 1080 x 2460 pixels |
| Primary Camera | 48MP 5MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f2.0, Wide Angle Primary Camera, PDAF |
| Camera Features | Face Detection (Face Lock), BSI, Touch Focus, Self-timer, Volume Capture, Mirror reflection, Normal Mode, Portrait Mode, Filter, Night Mode |
| Video | Face Detection (Face Lock), BSI, Touch Focus, Self-timer, Volume Capture, Mirror reflection, Normal Mode, Portrait Mode, Filter, Night Mode |
| Body Dimensions | 241 x 158.6 x 8.3 mm (9.49 x 6.24 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 490 g (1.08 lb) |
| Body Build | Glass Front, Plastic Frame |
| Body Color | Dark Gray & Ethereal Green |
| Launch Announcement | 06 December 2021 |
|---|---|
| Launch Date | 19 December 2021 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G88 (12 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot), up to 256GB |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Non-Removable Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS Network-Assisted GPS Navigation Function |
| Sensors | Side Mounted |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|