Vivo Y9s Price in Bangladesh (BDT 25,000). This smartphone comes 4G Networks, 8GB RAM and 128GB ROM, 6.38 inches Super AMOLED Display, 48MP+8MP+2MP++2MP Quad Rear and 32MP Selfie Camera, Android 9.0 (Pie), Octa core CPU, 4500 mAh Li-Po Battery.
| Name | Vivo Y9s |
|---|---|
| Price | Tk. 25,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 404 ppi density |
| Primary Camera | Quad: 48MP, (wide) 8MP, (ultrawide) 2MP, (dedicated macro camera) 2MP, (depth sensor) |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 159.3 x 75.2 x 8.7 mm (6.27 x 2.96 x 0.34 in) |
|---|---|
| Body Weight | 186.7 g |
| Body Color | Fancy Sky, Knight Black, Nebula Blue |
| Launch Announcement | December, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release December, 2019 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| User Interface (ui) | Funtouch 9 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 18W |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Fancy Sky, Knight Black, Nebula Blue |