Vivo Y77 price in Bangladesh is 24,000 BDT. This Smart phone comes with 6.58 inches IPS LCD Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 50MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Vivo Y77 is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Vivo Y77 |
|---|---|
| Model | Y77 |
| Price | Tk 24,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 28, 40, 41, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~401 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 50MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 164 x 75.8 x 8.3 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Glowing galaxy, Starlight black |
| Launch Announcement | 04 July 2022 |
|---|---|
| Launch Date | Exp. August 2022 |
| Operating System | Android, Funtouch 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 18W |