Vivo Y60 Phone price in Bangladesh is à§³17,000. This Smart Phone comes with 6.53 inches IPS LCD Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 13MP+8MP+2MP+2MP Primary and Unknown Selfie Camera. This Vivo Y60 Phone is powered by 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Vivo Y60 |
|---|---|
| Model | Y60 |
| Price | à§³17,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 6.53 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Primary Camera | 13 MP, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0 |
|---|---|
| Secondary Camera | Unknown selfie camera |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Color | Starry Black, Iris Blue |
|---|---|
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | December, 2020 |
| Operating System | Android 10.0; Funtouch 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6125 Snapdragon 665 (11 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|