Vivo Y32t price in Bangladesh is 16,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.51 Inches IPS LCD Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 13MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Vivo Y32t is powered by Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery.
| Name | Vivo Y32t |
|---|---|
| Model | Y32t |
| Price | Exp Tk 16,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 CDMA BC0 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 BC0 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16.7M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), 4x Digital Zoom, LED Flash, Auto Flash, Face detection, Autofocus, Touch to focus, Panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 164 x 75.2 x 8.3 mm (6.46 x 2.96 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Body Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Body Color | Light Blue & Midnight Black |
| Launch Announcement | August 2022 |
|---|---|
| Launch Date | August 2022 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) - V2168A or, Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) - V2180A |
| GPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) - V2168A |
| Chipset | Mali-G72 MP3 - V2168A |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | MicroSDXC (dedicated slot), Up to 1TB |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE - V2168A |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint( Side Mounted ), Proximity Sensor, Accelerometer, Compass / Magnetometer Sensor, Light Sensor |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 10W charging |