Vivo Y30 Price in Bangladesh (BDT 18,000). This smartphone comes 4G Networks, 4GB RAM and 128GB ROM, 6.47 inches IPS LCD Display, 13MP+8MP+2MP+2MP Quad Rear and 8MP Selfie Camera, Android 10, Funtouch 10.0, Octa core CPU, 5000 mAh Li-Po Battery.
| Name | Vivo Y30 |
|---|---|
| Model | Y30 |
| Price | Tk 18,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~266 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, f/2.2, (wide), PDAF 8MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0 2MP, f/2.4, (macro) 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 162 x 76.5 x 9.1 mm (6.38 x 3.01 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Dazzle Blue, Moonstone White |
| Launch Announcement | May 07, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | May 09, Released 2020 |
| Operating System | Android 10, Funtouch 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Memory Internal | 128GB eMMC 5.1 |
|---|---|
| Memory External | Unspecified |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Charging 10W |