Vivo Y22 price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart Phone comes with 6.55 inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 13MP+5MP Primary and secondary 8MP Camera. This Vivo Y22 is powered by Li-Poly 5000 mAh battery.
| Name | Vivo Y22 |
|---|---|
| Model | Y22 |
| Price | Upcoming |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~270 ppi density |
| Primary Camera | 13MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama, Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8 mm (6.47 x 3.00 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Material | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Body Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Body Color | Diamond Glow, Midnight Blue |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 11, Funtouch 11.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|