Vivo Y21T (India) price in Bangladesh is 20,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.58 inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 50MP+2MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Vivo Y21T (India) is powered by 5000 mAh battery.
| Name | Vivo Y21T (India) |
|---|---|
| Model | Y21T (India) |
| Price | Tk 20,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi density |
| Primary Camera | 50MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP, f/1.8, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama, Exposure compensation, ISO control Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), 10x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps; gyro-EIS |
| Body Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8 mm (6.47 x 3.00 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Body Build | Front Glass |
| Body Color | Pearl White & Midnight Blue |
| Launch Announcement | 03 January 2022 |
|---|---|
| Launch Date | 03 January 2022 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 - 64 bit |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot), Up to 1TB |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|