Vivo Y21 2020 price in Bangladesh is à§³14,000. This Smartphone comes with 6.5 inches, 16.51 cm IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 13MP+2MP Primary 13MP Selfie Camera. This Vivo Y21 2020 powered by 5000 mAh Non-removable Li-Ion Battery.
| Name | Vivo Y21 2020 |
|---|---|
| Model | Y21 2020 |
| Price | à§³14,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 16.51 cm |
| Display Resolution | 720 x 1544 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Color | Dazzle Blue, Moonstone White |
|---|
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core, 1.8 GHz, Cortex A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 450 |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | MicroUSB Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Dazzle Blue, Moonstone White |