Vivo Y20s price in Bangladesh is à§³19,990. This Smart Phone comes with 6.51 inches IPS LCD Display with 4GB, 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 13MP+2MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Vivo Y20s is powered by 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Vivo Y20s |
|---|---|
| Model | Y20s |
| Price | à§³19,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.51 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | No |
| Display Density | ~270 ppi density |
| Primary Camera | 13MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/1.8, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 164.4 x 76.3 x 8.4 mm (6.47 x 3.00 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 192.3 g (6.77 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Purist Blue, Obsidian Black, Nebula Blue |
| Launch Announcement | 19 October, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Exp. release 19 October, 2020 |
| Operating System | Android 10, Funtouch 10.5 or Funtouch 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 18W |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint -side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 18W |