Vivo Y20 price in Bangladesh is 16,000 BDT. This Smartphone comes with 6.51 inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB eMMC 5.1 ROM. It's features 13MP+2MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Vivo Y20 is powered by 5000 mAh Non-removable Li-Ion Battery.
| Name | Vivo Y20 |
|---|---|
| Model | Y20 |
| Price | Tk 16,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, f/1.8, (wide), PDAF 2MP, f/2.4, (macro) 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 164.4 x 76.3 x 8.4 mm (6.47 x 3.00 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 192.3 g (6.77 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Obsidian Black, Dawn White |
| Launch Announcement | 2020, August 26 |
|---|---|
| Launch Date | 2020, August 28 |
| Operating System | Android 10, Funtouch 10.5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| Memory Internal | 64GB eMMC 5.1 |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|