Vivo Y11 (2019) Price in Bangladesh (BDT 12,990). This smartphone comes 4G Networks, 3GB RAM and 32GB ROM, 6.35 inch IPS LCD Display, 13MP+2MP Dual Rear and 8MP Selfie Camera, Android 9.0 (Pie), Octa-core CPU, 5000 mAh Li-Po Battery.
| Name | Vivo Y11 (2019) |
|---|---|
| Price | Tk 12,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.35 inches, 99.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1544 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 268 ppi density |
| Primary Camera | Dual: 13MP 2MP, Depth Sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 159.4 x 76.8 x 8.9 mm (6.28 x 3.02 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 190.5 g |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Coral Red, Jade Green |
| Launch Announcement | October, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released October, 2019 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Charging | Battery Charging 10W |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Battery charging 10W |
