Vivo V25e price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart Phone comes with 6.44 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 50MP+8MP+2MP Primary and secondary 44MP Camera.This Vivo V25e is powered by 4050 mAh Battery
| Name | Vivo V25e |
|---|---|
| Model | V25e |
| Price | Up Coming |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 28, 40, 41, 78 SA/NSA |
| Network GPRS | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
| Primary Camera | 44 MP, f/2.0, (wide), AF |
|---|---|
| Secondary Camera | Eye Focus, Super Night Mode, Super Wide Angle Night Mode, Super Closeup, Portrait Eraser, Stylish Portrait, Bokeh Flare Portrait, 64MP, Live Photo, AR Sticker, Slow Motion, Time Lapse, Dual Display Video, Dual Exposure 2.0, DOC, Panorama, Professional, LED flash, Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Dig |
| Camera Features | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Video |
| Body Dimensions | 160.9 x 74.3 x 7.4 mm (6.33 x 2.93 x 0.29 in) |
|---|---|
| Body Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Body Color | Sunshine Coast & Moonlight Shadow |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 - 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4050 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Proximity Sensor,Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|