Vivo S11 price in Bangladesh is à§³23,750. This Smart Phone comes with 6.7 inches Super AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM . It's features 48MP+8MP+2MP+2MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Vivo S11 is powered by 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Vivo S11 |
|---|---|
| Model | S11 |
| Price | à§³23,750 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 400 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Color | Various |
|---|
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. March, 2020 |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno |
| Chipset | Snapdragon 850 |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE EDR aptX |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (Under Display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|