Vivo iQOO Z7 China price in Bangladesh is 25,000 BDT. This Smart phone with 6.64 Inches IPS LCD Display with 8GB,12GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 64MP Primary and secondary 2MP Camera. This Vivo iQOO Z7 China is powered by Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery.
| Name | Vivo iQOO Z7 China |
|---|---|
| Model | iQOO Z7 |
| Price | Tk Exp. 25,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.64 inches, 106.8 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~395 ppi density |
| Display Screen Protection | Yes |
| Primary Camera | 64MP Camera |
|---|---|
| Secondary Camera | 2MP Camera |
| Body Dimensions | 164.6 x 75.8 x 8.8 mm (6.48 x 2.98 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 201.5 g (7.13 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black, Blue, Orange |
| Launch Announcement | 2023, March 20 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2023, March 24 |
| Operating System | Android 13, Origin OS 3 |
|---|---|
| OS Version | 13, Origin OS 3 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 782G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Li-Po-Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|