Vivo iQOO Z6 price in Bangladesh is 20,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.58 inches IPS LCD Display with 4GB,6GB,8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 50MP+2MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Vivo iQOO Z6 is powered by 5000 mAh battery.
| Name | Vivo iQOO Z6 |
|---|---|
| Model | iQOO Z6 |
| Price | Tk 20,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi density |
| Primary Camera | 50MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama, Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 164 x 75.8 x 8.3 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Body Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Body Color | Dynamo Black & Chromatic Blue |
| Launch Announcement | 16 March 2022 |
|---|---|
| Launch Date | 22 March 2022 |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 - 64 bit |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB,6GB,8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|