Vivo iQOO U5x price in Bangladesh is 15,000 BDT. This Smart phone comes with 6.51 Inches IPS LCD Display with 4GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 13MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Vivo iQOO U5x is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Vivo iQOO U5x |
|---|---|
| Model | iQOO U5x |
| Price | Tk 15,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~1199.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 164 x 5.2 x 8.3 mm (6.46 x 0.20 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Dark Blue, Light Blue |
| Launch Announcement | 2022, March 28 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2022, March 28 |
| Operating System | Android 11, Origin OS Ocean |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging |