Vivo iQOO Neo5 S 5G price in Bangladesh is 40,000 BDT. This Smart phone comes with 6.62 Inches AMOLED Display with 8GB, 12GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 48MP+13MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Vivo iQOO Neo5 S 5G is powered by 4500mAh Li-Po Battery.
| Name | Vivo iQOO Neo5 S 5G |
|---|---|
| Model | iQOO Neo5 S 5G |
| Price | Tk 40,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.62 inches, 105.8 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~398 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | Yes |
| Primary Camera | 48MP 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 163.2 x 76.4 x 8.4 mm (6.43 x 3.01 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Orange, Blue, Black |
| Launch Announcement | 2021, December 20 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2021, December 25 |
| Operating System | Android 11, Origin OS Ocean |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 66W, 70% in 18 min (advertised) |