Vivo iQOO 3 5G Transformers Limited Edition Phone price in Bangladesh is Coming Soon. This Mobile Phone has 6.44 inches Super AMOLED Display with 12GB RAM and Internal Storage 128GB ROM including 48MP+13MP+13MP+2MP Primary and 16MP Selfie Camera. This Vivo iQOO 3 5G Transformers Limited Edition Phone is powered by 4400 mah Li-Poly Battery.
| Name | Vivo iQOO 3 5G Transformers Limited Edition |
|---|---|
| Model | iQOO 3 5G Transformers Limited Edition |
| Price | Coming Soon |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 / CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 41(2500), 77(3700), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (3.3 Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.44 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 13MP 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | panorama HDR |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 158.5 x 74.9 x 9.2 mm (6.24 x 2.95 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 214.5 g |
| Body Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Body Color | Volcano Orange, Tornado Black, Quantum Silver |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Coming Soon Exp release 2020, June |
| Operating System | Android 10.0; iQOO UI 1.0 |
|---|---|
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Chipset |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Ram |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4400 mah |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Jack 32-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Messaging | SMS threaded view, MMS, Email, IM |
|---|---|
| Browser |
| Made By |
|---|