Vivo IQOO 12 5G price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart phone with 6.8 Inches LTPO5 AMOLED Display with 8GB, 12GB, 16GB RAM and Internal Storage 256GB, 512GB. 1TB ROM. It's features 64MP+12MP+50MP Primary and secondary 32MP Camera. This Sharp Aquos V6 is powered by Li-Po 5000 mAh Battery.
| Name | Vivo IQOO 12 5G |
|---|---|
| Model | IQOO 12 5G |
| Price | Upcoming |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | Yes |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPO5 AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1800 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 520 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Primary Camera | 64MP 12MP 50MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 164.9 x 77.1 x 8.4 mm or 8.7 mm |
|---|---|
| Body Weight | 210 g (7.23 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black, Green, White (BMW M branding) |
| Launch Announcement | 2023, July |
|---|---|
| Launch Date | 2023, July |
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 780 |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 3 |
| Memory Internal | 256GB, 512GB, 1TB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB, 16GB RAM |
| Battery Type | Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | 24-bit/192kHz audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Jack Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Browser | Yes |
| Java | Yes |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 180W wired, PD3.0, 1-100% in 25 min (advertised) |