Tecno Spark 8 Pro price in Bangladesh is 14,990 BDT. This Smart Phone comes with 6.8 inches IPS LCD Display with 6GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 48MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Tecno Spark 8 Pro is powered by 5,000mAh Battery.
| Name | Tecno Spark 8 Pro |
|---|---|
| Model | Spark 8 Pro |
| Price | Tk 14,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD, 500 nits (HBM) |
|---|---|
| Display Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~395 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | panorama, HDR |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 169 x 76.8 x 8.8 mm (6.65 x 3.02 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | -- |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Komodo Island, Interstellar Black, Winsor Violet |
| Launch Announcement | November, 2021 |
|---|---|
| Launch Date | November 15, 2021 |
| Operating System | Android 11, HIOS 7.6 |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5,000mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|