TECNO Pouvoir 5 Pro price in Bangladesh is à§³13,000. This Smart Phone comes with 7.0 inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 16MP+5MP+2MP+QVGA Primary and 16MP Selfie Camera. This TECNO Pouvoir 5 Pro is powered by 6000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) Battery.
| Name | TECNO Pouvoir 5 Pro |
|---|---|
| Model | Pouvoir 5 Pro |
| Price | à§³13,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 7.0 inches |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels (~256 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 16MP 5MP 2MP QVGA |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
|---|---|
| Body Color | Ice Jadeite,Misty Grey,Fascinating Purple |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December, 2020 |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB (dedicated slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|