Symphony Z15 Price in Bangladesh (BDT 8,490). This smartphone comes 4G Networks, 2GB RAM and 32GB ROM, 6.09 inches IPS Screen 2.5D Display, (13MP+2MP) Dual Rear and 5MP Selfie Camera, Android 9.0 Pie OS, Octa core CPU, 4000 mAh Li-Polymer Battery.
| Name | Symphony Z15 |
|---|---|
| Price | Tk 8,490 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Screen 2.5D, 16.7M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.09 inches |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
| Primary Camera | 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | Back Camera :f/2.0+f/2.4, Front Camera: f/1.9, Face unlock, Bokeh, ASD, Face Beauty, Time lapse, Night mode, Self-Timer, Geo Tagging, Anti Flicker, Flash, Zoom, Auto Focus |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 155.5 x 73 x 8.7 mm |
|---|---|
| Body Weight | 162 g |
| Body Color | Caribbean blue & Cranberry Red |
| Launch Announcement | May, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release May, 2019 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | 1.6 GHz Octa core |
| GPU | IMG 8322 |
| Chipset | Info. not available |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.2) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Proximity Sensor, Light Sensor, Gravity Sensor |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Face Unlock (0.7s), Dual Back Camera, Water Drop Notch Display, AI Camera, Smart Control, Big Battery, MTC Back Cover, One Hand Mode, Multi Functioning Fingerprint Sensor |