Sony Xperia 5 Price in Bangladesh (BDT 74,500). This smartphone comes 4G Networks, 6GB RAM and 128GB ROM, 6.1 inch OLED Display, (12MP+12MP+ 12MP) Triple Rear and 8MP Selfie Camera, Android 9.0 (Pie), Octa core CPU, 3140 mAh Li-Ion Battery.
| Name | Sony Xperia 5 |
|---|---|
| Price | Tk 74,500 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches, 86.9 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 449 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Primary Camera | Triple: 12MP, Predictive Dual Pixel PDAF 12MP, (telephoto), 2X Optical Zoom 12MP, (ultrawide) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR, Eye Tracking |
| Video | 2160p@24/30fps HDR, 1080p@60fps, 1080p@30fps/960fps |
| Body Dimensions | 158 x 68 x 8.2 mm (6.22 x 2.68 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 164 g |
| Body Build | Front/back Glass (Gorilla Glass 6) & Aluminum Frame |
| Body Color | Blue, Red, Black, Grey |
| Launch Announcement | September, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release October, 2019 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 1TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3140 mAh Battery |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 18W (USB Power Delivery 2.0) |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - 24-bit/192kHz audio - Dynamic vibration system - Active noise cancellation with dedicated mic - Dolby Atmos sound |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Japan |
|---|---|
| Other Features | USB Power Delivery |