Sony Xperia 5 III price in Bangladesh is à§³100,000. This Smart Phone comes with 6.1 inches OLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 12MP+12MP+8MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Sony Xperia 5 III is powered by 4000 mAh Li-Ion Battery.
| Name | Sony Xperia 5 III |
|---|---|
| Model | Xperia 5 III |
| Price | à§³100,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 449 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR BT.2020 Triluminos display X-Reality Engine 120Hz refresh rate |
| Primary Camera | 12MP 12MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4 |
| Camera Features | Zeiss optics, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Color | Black, Grey, Blue, Pink |
|---|---|
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Launch Announcement | March, 2021 |
|---|---|
| Launch Date | March, 2021 |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Ion Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Japan |
|---|