Samsung Galaxy Tab A7 price in Bangladesh is à§³30,499. This tablet Phone comes with 10.5 inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 128GB, 64GB ROM. It's features 13MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy Tab A7 is powered by 7040 mah Li-Poly Battery.
| Name | Samsung Galaxy Tab A7 |
|---|---|
| Model | Galaxy Tab A7 |
| Price | à§³30,499 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 10.5 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 287 ppi density |
| Primary Camera | 13MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 247.6 x 157.36 x 293.37 mm |
|---|---|
| Body Build | Front glass, aluminum body |
| Body Color | Mountain Gray, Cloud Blue, Rose Blush |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | EXP; 2020 |
| Operating System | Android 10, One UI |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | HardwareChipsetQualcomm |
| Memory Internal | 128GB, 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 7040 mah |
| Charging | Fast charging |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | No |
|---|---|
| Other Features | Fast charging |