XiaSamsung Galaxy S21 FE price in Bangladesh is à§³76,699. This Smart Phone comes with 6.5 inches Super AMOLED Display with 8GB, 12GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB, 512GB ROM. It's features 12MP+8MP+12MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy S21 FE is powered by 5000mAh Li-Poly Battery.
| Name | Samsung Galaxy S21 FE |
|---|---|
| Model | Galaxy S21 FE |
| Price | à§³76,699 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 407 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 HDR10+ Always-on display 120Hz refresh rate |
| Primary Camera | 12MP 8MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.74 |
| Camera Features | Auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p @120fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 159.8 x 74.5 x 8.4 mm (6.29 x 2.93 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Body Color | White, Blue, Orange, Lavender, Green, Red |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. January, 2021 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MP11 |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB , 512GB (ROM) |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB, 12GB (RAM) |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | Fast charging 20W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint -under display, ultrasonic, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint Sensor Position: Under Display |