Samsung Galaxy S21 5G price in Bangladesh is à§³66,000. This Smart Phone comes with 6.2 inches Dynamic AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 12MP+64MP+12MP Primary and 10MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy S21 5G is powered by 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Samsung Galaxy S21 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy S21 5G |
| Price | à§³66,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Dynamic AMOLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.2 inches, 93.8 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 563 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ Always-on display 120Hz |
| Primary Camera | 64MP 12MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 10MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2 |
| Camera Features | Auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p @120fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 151.7 x 69.1 x 7.9 mm (5.97 x 2.72 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Body Color | Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud Pink, Cloud White, Aura Red |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. January, 2021 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.60 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) - USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 - Global Adreno 650 - USA |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) - Global Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) - USA |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast battery charging 45W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/an/6, dual band Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 3.2, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint -under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2, ANT+, Bixby natural language commands and dictation, Samsung DeX |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 45W |