Samsung Galaxy S20 Plus 5G price in Bangladesh is à§³99,999. This Smart Phone comes with 6.7 inches Dynamic AMOLED 2X Display with 12GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB, 512GB ROM. It's features 12MP+64MP+12MP+0.3MP Primary and 10MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy S20 Plus 5G is powered by 4500 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Samsung Galaxy S20 Plus 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy S20 Plus 5G |
| Price | à§³99,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 - SM-G986U |
| Network 5G | 2, 5, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - SM-G986U |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps; 5G (5+ Gbps DL) |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Display Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Display Multitouch | Corning Gorilla Glass 6 |
| Primary Camera | 12MP 64MP 12MP 0.3MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 10MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2 |
| Camera Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p @120fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 161.9 x 73.7 x 7.8 mm (6.37 x 2.90 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Body Color | Cosmic Black, Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud White, Aura Red, Aura Blue |
| Launch Announcement | February 11 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Available. March 06 , 2020 |
| Operating System | Android 10, One UI 2.5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) - USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 - Global Adreno 650 - USA |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) - Global Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) - USA |
| Memory Internal | 128GB, 256GB, 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint under display, ultrasonic, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX desktop experience support ANT+Bixby natural language commands and dictation |
|---|---|
| Messaging | SMS threaded view, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|